دسته‌ها
اخبار

4 بحث اصلی قانون اساسی در داکوتای شمالی


دهه ای که با سال 2020 شروع شد، دوره زم، جالبی برای قانون اساسی بوده است. تحولات کنونی مانند همه‌گیری کووید و اعتراضات/شورش‌های زندگی سیاه‌پوستان مهم است و انتصاب‌های اخیر دادگاه عالی باعث ایجاد موجی از مسائل جدید قانون اساسی و رویه قضایی شده است. در زیر برخی از مناقشات اخیر قانون اساسی که اخیراً در داکوتای شمالی و بقیه کشور به وجود آمده است آورده شده است:

سند قانون اساسیسقط جنین

با سقوط از رو در مقابل وید، سقط جنین بار دیگر در خط مقدم اختلافات حقوقی قرار دارد. کلینیک ،ن رد ریور آ،ین کلینیک سقط جنین در داکوتای شمالی قبل از اعلام رسمی دابز بود، اما این کلینیک به زودی به مینه سوتا منتقل خواهد شد. در حالی که ،ت ایالت داکوتای شمالی برای ممنوعیت سقط جنین به جز در موارد تجاوز ،، ،ی با محارم یا نجات جان بیمار باردار آماده می شود، این کلینیک حرکت خواهد کرد. تا زمان نگارش این مقاله، هیچ سخنی در مورد اینکه آیا این کلینیک برای به چالش کشیدن ممنوعیت مراجعه می کند یا خیر وجود ندارد.

احکام COVID

داکوتای شمالی یکی از اولین ایالت هایی بود که ا،امات ماسک را توسط مقامات ایالتی ممنوع کرد. قانونگذار ایالتی حق وتوی فرماندار داگ بورگوم را در مورد لایحه ای که مقامات ایالتی را از م،م ، ،نان به پوشیدن ماسک برای محافظت در برابر COVID-19 منع می کرد، نادیده گرفت. قانونگذاران ادعا می کنند که دستورات ماسک توسط ،ت بیش از حد مجاز است. مقامات بهداشتی ایالتی همچنان استفاده از ماسک های صورت را برای کاهش خطر ابتلا به ویروس توصیه می کنند.

داکوتای شمالی همچنین مقامات ایالتی را از ا،ام وا،یناسیون منع کرد، اگرچه زندان ها و بیمارستان ها از این ممنوعیت مستثنی هستند. کارفرمایان خصوصی مجاز به نیاز به وا،یناسیون هستند، اما داکوتای شمالی به کارمندان اجازه می دهد به دلایلی از جمله اخلاقیات، اثبات وجود آنتی بادی در شش ماه گذشته، داشتن یادداشت پزشک یا انجام آزمایش هفتگی، از این کار انصراف دهند. داکوتای شمالی به چندین شکایت ایالتی پیوسته است که صلاحیت پرزیدنت بایدن را برای تحمیل دستورات وا،ن در سطح فدرال به چالش می کشد.

حقوق میراندا

4هفتم اصلاحیه، افسران پلیس را از تفتیش شخص، خانه یا وسیله نقلیه شما منع می کند، مگر اینکه افسر حکمی داشته باشد، شرایطی وجود داشته باشد که بازرسی را توجیه کند، یا مگر اینکه شما با بازرسی موافقت کنید. اگر یک دادستان نتواند ثابت کند که یکی از این عوامل در حین بازرسی پلیس وجود داشته است، در این صورت بازرسی انجام می شود جستجوی غیر منطقی و شواهد سرکوب شد. آمریکایی ها حق دارند رضایت خود را برای جستجو رد کنند. با این حال، یک افسر ممکن است همچنان تلاش کند یک ملک را جستجو کند، حتی اگر رضایت رد شود. اگر چنین شد، سعی نکنید به طور فیزیکی چنین جستجویی را متوقف کنید، بلکه به وضوح بگویید که جستجو برخلاف میل شماست.

قو،ن سلاح گرم

قو،ن اسلحه گرم در داکوتای شمالی بسیار لیبرال است. ،نان برای ،ید اسلحه از یک فرد خصوصی نیازی به دریافت مجوز، بررسی پیشینه یا ثبت اسلحه گرم خود ندارند. حمل باز تفنگ دستی برای ،نان دارای مجوز سلاح مخفی (CWL) قانونی است. داکوتای شمالی استفاده از نیروی مرگبار را برای دفاع از خود یا دیگری در برابر جنایت خشونت‌آمیز، آسیب جدی یا مرگ مجاز می‌داند. وجود ندارد وظیفه عقب نشینی از خانه یا محل کار خود

آیا برای محافظت از من نیاز به استخدام وکیل در داکوتای شمالی دارم؟ حقوق اساسی؟

اگر فکر می کنید حقوق قانونی شما توسط یک مقام ،تی یا نماینده نقض شده است، باید یک نفر را استخدام کنید وکیل داکوتای شمالی بلافاصله برای کمک بیشتر به شما یک وکیل ماهر در داکوتای شمالی می‌تواند شما را در مورد حقوق و حمایت‌های قانونی که بر اساس قانون اساسی ایالتی و فدرال به شما اعطا می‌شود، راهنمایی کند.


منبع: https://lawblog.legalmatch.com/2022/07/18/4-leading-cons،utional-controversies-in-north-dakota/